Očkování

Průvodce očkováním pacienta v ordinaci praktického lékaře

Co Vám můžeme v ordinaci nabídnout? Samozřejmě povinná očkování (například proti tetanu) nebo očkování hrazená pojišťovnou u některých pacientů (proti chřipce nebo pneumokokům) a také doporučená očkování, která nejsou hrazená zdravotní pojišťovnou, ale určitě se vyplatí u nás i při cestování do zahraničí

Pokud máte zájem absolvovat očkování, objednejte se do naší ambulance na konkrétní termín a vyhraďte si okolo 45 minut času (budeme žádat, abyste půl hodiny po očkování vyčkali v čekárně pro případ časné alergické reakce). Při objednání sdělte druh očkování kvůli objednávce očkovací látky. Na některé vzácně očkované vakcíny můžeme požadovat uhrazení zálohy. Na očkování přijďte pouze v dobrém zdravotním stavu, jinak se raději včas přeobjednejte. Po očkování dodržujte během následujícího dne klidový režim. Možný příspěvek pojišťovny na očkování si prosím prověřte individuálně na webových stránkách své pojišťovny - mění se každým rokem. U VZP doporučujeme program Klub pevného zdraví.

Podzim

Doporučujeme očkování proti chřipce každou sezonu. Osoby nad 65 let věku nebo ti, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou, mají očkování ZDARMA nebo s minimálním doplatkem (hrazeno pojišťovnou) - při nejasnostech se informujte individuálně v ordinaci, zda jste zařazeni do této skupiny. Zájemce o očkování prosíme, aby si sjednali termín návštěvy v ordinaci.


Po kliknutí se objeví podorbné informace ke každému očkování:

1. Očkování proti tetanu aneb očkovací minimum, které by nikomu nemělo chybět

Tetanus (strnutí šíje) je nebezpečné onemocnění způsobované bakterií Clostridium tetani. Projevuje se křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů (která je způsobena tím, že toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu). Bez lékařské pomoci (antibiotika,sérum) končí zpravidla smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému (křeč mezižeberních a dalších svalů znemožní dýchání).

Více o tetanu zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tetanus

Očkovací schéma:

 • Věková skupina 18 - 30 let

  V tomto věku základní očkování proti tetanu je již kompletní. Pro posílení obrany nutno podat posilující dávku tetanické vakcíny do 15 let, tj. obvykle mezi 29. a 30. rokem.

 • Věková skupina 30 - 60 let

  Další dávku je nutné podat vždy po 15 letech, tj. obvykle ve 45 a 60 letech věku.

 • Věková skupina nad 60 let

  Nutno přeočkovat vždy po 10 letech.

Pokud zmeškáte doporučenou dobu pro přeočkování, je nutné očkovat opět třemi dávkami. Očkuje se do svalu ramene (u pacientů s prodlouženou krevní srážlivostí je nutná varianta do podkoží).

Cena: Očkování je plně hrazeno pojišťovnou.


2. Očkování proti chřipce aneb jste aktivní a bojíte se náhlého výpadku z pracovního režimu a dlouhého stonání?

Chřipka jako virové infekční onemocnění je vysoce nakažlivá, postihuje všechny věkové skupiny, vyskytuje se nejčastěji v zimních a časných jarních měsících a nejedná se o běžné nachlazení způsobené desítkami jiných virových skupin, kterému jsou lidé zvyklí běžně říkat „chřipka“.

Onemocnění chřipkou je často těžké, vyžadující vícedenní pracovní neschopnost a dlouhpu rekonvalescenci, u rizikových skupin je často i smrtelné (průměrně ročně zemře v ČR na chřipku okolo 2700 lidí).

Více informací o chřipce zde

Očkovací schéma:

Očkuje se jednou dávkou vakcíny VAXIGRIP TETRA do svalu ramene. Přeočkování je vhodné každoročně, protože virus chřipky se objevuje v nových antigenních variantách. Ideální doba pro vakcinaci je od září do listopadu.

Ceny očkování se každoročně mohou měnit, informujte se v ordinaci !

Úhrada vakcíny zdravotní pojišťovnou pro následující skupiny osob (cena je pouze malý doplatek na tetravalentní vakcínu):

 • osoby nad 65 let
 • osoby po vynětí sleziny a transplantaci krvetvorných buněk
 • osoby, trpící závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin a cukrovkou
 • lidé žijící v domovech důchodců, v domovech pro osoby se zdravotním postižením a v domovech se zvláštním režimem

3. Očkování proti klíšťové encefalitidě aneb bojíte se dlouhodobé hospitalizace a následků tohoto onemocnění?

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Přenos původců ze skupiny Flaviridae se uskutečňuje klíšťaty nebo potravou (například tepelně neupravené kozí či ovčí sýry a mléčné výrobky). Mnohdy však ani není původce nalezen (není informace o tom, že by onemocnění předcházelo přisátí klíštětě). Současně se také infikovaná klíšťata mohou vyskytovat i na zahradě domu nebo v městském parku a není to vůbec nic neobvyklého.U dospělých je poměr závažných forem (trvalé poškození míchy) vyšší, protože závažnost onemocnění narůstá s věkem.

Mapa výskytu klíšťové encefalitidy

Mezi rizikové oblasti se řadí zejména jižní Čechy, okolí Brna či povodí řek Vltavy, Sázavy a Berounky, oblasti jižní Evropy a Středomoří. Pohybujete-li se v oblastech, kde je zvýšený výskyt infikovaných klíšťat, rozhodně byste v rámci prevence měli uvažovat o očkování.

Více o klíšťové encefalitidě zde

Očkovací schéma:

Očkování 1. - 2. dávka 2. - 3. dávka
Základní, konvenční 1-3 měsíce 5 (9*) - 12 měsíců
Základní, zrychlené 14 dní 5 - 12 měsíců
Základní, zkrácené* 7 dní 14 dní + dodatečná dávka o 12 - 18 měsíců později
Posilující První dávka 3 roky
Každá další dávka
- osoby mladší 50 let*/60 let
5 let
Každá další dávka
- osoby starší 50 let*/60 let
3 roky

*) očkovací látka FSME-IMMUN


4. Očkování proti virové hepatitidě A a B aneb víte, že hepatitida typu B je jedno z nejčastěji invalidizujích onemocnění a hepatitida A se stále zvýšeně vyskytuje? (výskyt se za posledních několik let zpětinásobil)

Očkování je vhodné nejen pokud plánujete cestu do zahraničí!

Více o žloutence zde

 • Doporučujeme očkování proti hepatitidě B i A
 • Možností je očkování monovakcínou nebo společnou vakcínou proti oběma typům nemoci.

Očkování proti hepatitidě A (Havrix), je vhodné pohybujete-li se, či žijete v oblasti se zvýšeným rizikem nákazy tímto onemocněním. Toto riziko je i v prostředí našich měst (například v MHD, k přenosu dochází pouhým dotykem, po kterém si zapomenet umýt ruce). Při cestování do rizikových oblastí s nižším hygienickým standardem je toto očkování taktřka nutností.

Očkovací schéma:

Očkování se provádí podáním 2 dávek vakcíny do svalu ramena v intervalu 6-12 měsíců. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena.


Očkování proti hepatitidě B (Engerix B) je vhodné při rizikovém zaměstnání a při cestování s předpokladem rizikového chování (onemocnění se přenáší krví a pohlavním stykem).

Očkovací schéma:

Očkování se provádí podáním 3 dávek v intervalech: 0., 1. a 6. měsíc nitrosvalově do ramene. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena. Vakcínu lze podat i jako profylaxi při poranění jehlou do 7 dnů a po styku s rizikovou osobou do 14 dnů od expozice.


Dle našeho názoru je nejvýhodnější kombinované očkování proti hepatitidě A a B vakcínou Twinrix.

Očkování se provádí podáním 3 dávek v intervalech: 0., 1. a 6. měsíc nitrosvalově do ramene. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena.


5. Očkování proti pneumokoku aneb bojíte se následných komplikací po akutní infekci dýchacích cest? Je-li Vám 65 roků a více, klikněte pro další aktuální informace zde

Ve věku nad 65 let klesá imunita jedince, čímž stoupá možnost nákazou pneumokokem. Bakterií, která běžně kolonizuje dýchací systém člověka a v dětství a ve vyšším věku je jedení z nejčastějších zdrojů infece horních cest dýchacích s častými následky. Pokud pneumokoky proniknou do krevního oběhu dochází k těžkým zánětům plic. Možností aktivní ochrany je očkování.

Očkovací schema:

Očkuje se jednou dávkou vakcíny hluboko do svalu ramene, přeočkování je vhodné za 5 let.


Tato očkování jsou značně individuální podle oblasti, kam se chcete vypravit. Pokud máte zájem o taková očkování, kontaktujte nás osobně (mail, telefon).Vhodná očkování podle věkových skupin

Mladí lidé do 30 let věku

 • Virová hepatitida A a B – mladí lidé často cestují a očkování se obvykle stejně nevyhnou
 • Tetanus – první přeočkování obvykle na hranici věku 30 let!
 • Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
 • Pertuse (černý kašel) – jednorázové očkování proti černému kašli vzhledem k úbytku protilátek z dětství - zejména pro nastávající rodiče (kombinuje se s očkováním proti tetanu)

Osoby ve středním věku

 • Klíšťová encefalitida – pro častější výskyt těžkých forem
 • Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
 • Tetanus – přeočkování každých 15 let

Senioři od 60 let

 • Tetanus - přeočkování po 10 letech
 • Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
 • Pneumokok a pertuse (černý kašel) – jednorázové očkování proti pneumokoku vzhledem k težkým průběhů infekcí dýchacích cest a přeočkování proti pertusi vzhledem k úbytku protilátek z dětství
 • Klíšťová encefalitida – pro častější výskyt těžkých forem