Pokud máte zájem absolvovat očkování, objednejte se do naší ambulance na konkrétní termín a vyhraďte si okolo 45 minut času (budeme žádat, abyste půl hodiny po očkování vyčkali v čekárně pro případ časné alergické reakce). Při objednání sdělte druh očkování kvůli objednávce očkovací látky. Na některé vzácně očkované vakcíny můžeme požadovat uhrazení zálohy. Na očkování přijďte pouze v dobrém zdravotním stavu, jinak se raději včas přeobjednejte. Po očkování dodržujte během následujícího dne klidový režim. Možný příspěvek pojišťovny na očkování si prosím prověřte individuálně na webových stránkách své pojišťovny - mění se každým rokem. U VZP doporučujeme program Klub pevného zdraví.
Podzim
Doporučujeme očkování proti chřipce každou sezonu.
Osoby nad 65 let věku nebo ti, kteří trpí závažným chronickým
farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest,
ledvin nebo cukrovkou, mají očkování ZDARMA nebo s minimálním doplatkem (hrazeno pojišťovnou) -
při nejasnostech se informujte individuálně v ordinaci, zda jste
zařazeni do této skupiny. Zájemce o očkování prosíme, aby si sjednali
termín návštěvy v ordinaci.
Tetanus (strnutí šíje) je nebezpečné onemocnění způsobované bakterií Clostridium tetani. Projevuje se křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů (která je způsobena tím, že toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu). Bez lékařské pomoci (antibiotika,sérum) končí zpravidla smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému (křeč mezižeberních a dalších svalů znemožní dýchání).
Více o tetanu zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tetanus
Očkovací schéma:
-
Věková skupina 18 - 30 let
V tomto věku základní očkování proti tetanu je již kompletní. Pro posílení obrany nutno podat posilující dávku tetanické vakcíny do 15 let, tj. obvykle mezi 29. a 30. rokem.
- Věková skupina 30 - 60 let
Další dávku je nutné podat vždy po 15 letech, tj. obvykle ve 45 a 60 letech věku.
-
Věková skupina nad 60 let
Nutno přeočkovat vždy po 10 letech.
Pokud zmeškáte doporučenou dobu pro přeočkování, je nutné očkovat opět třemi dávkami. Očkuje se do svalu ramene (u pacientů s prodlouženou krevní srážlivostí je nutná varianta do podkoží).
Cena:
Očkování je plně hrazeno pojišťovnou.
Chřipka jako virové infekční onemocnění je vysoce nakažlivá, postihuje všechny věkové skupiny, vyskytuje se nejčastěji v zimních a časných jarních měsících a nejedná se o běžné nachlazení způsobené desítkami jiných virových skupin, kterému jsou lidé zvyklí běžně říkat „chřipka“.
Onemocnění chřipkou je často těžké, vyžadující vícedenní pracovní neschopnost a dlouhpu rekonvalescenci, u rizikových skupin je často i smrtelné (průměrně ročně zemře v ČR na chřipku okolo 2700 lidí).
Více informací o chřipce zde
Očkovací schéma:
Očkuje se jednou dávkou vakcíny VAXIGRIP TETRA do svalu ramene. Přeočkování je vhodné každoročně, protože virus chřipky se objevuje v nových antigenních variantách. Ideální doba pro vakcinaci je od září do listopadu.
Ceny očkování se každoročně mohou měnit, informujte se v ordinaci !
Úhrada vakcíny zdravotní pojišťovnou pro následující skupiny osob (cena je pouze malý doplatek na tetravalentní vakcínu):
- osoby nad 65 let
- osoby po vynětí sleziny a transplantaci krvetvorných buněk
- osoby, trpící závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, ledvin a cukrovkou
- lidé žijící v domovech důchodců, v domovech pro osoby se zdravotním postižením a v domovech se zvláštním režimem
Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Přenos původců ze skupiny Flaviridae se uskutečňuje klíšťaty nebo potravou (například tepelně neupravené kozí či ovčí sýry a mléčné výrobky). Mnohdy však ani není původce nalezen (není informace o tom, že by onemocnění předcházelo přisátí klíštětě). Současně se také infikovaná klíšťata mohou vyskytovat i na zahradě domu nebo v městském parku a není to vůbec nic neobvyklého.U dospělých je poměr závažných forem (trvalé poškození míchy) vyšší, protože závažnost onemocnění narůstá s věkem.
Mezi rizikové oblasti se řadí zejména jižní Čechy, okolí Brna či povodí řek Vltavy, Sázavy a Berounky, oblasti jižní Evropy a Středomoří. Pohybujete-li se v oblastech, kde je zvýšený výskyt infikovaných klíšťat, rozhodně byste v rámci prevence měli uvažovat o očkování.
Více o klíšťové encefalitidě zde
Očkovací schéma:
Očkování |
1. - 2. dávka |
2. - 3. dávka |
Základní, konvenční |
1-3 měsíce |
5 (9*) - 12 měsíců |
Základní, zrychlené |
14 dní |
5 - 12 měsíců |
Základní, zkrácené* |
7 dní |
14 dní + dodatečná dávka o 12 - 18 měsíců později |
Posilující |
První dávka |
3 roky |
|
Každá další dávka - osoby mladší 50 let*/60 let |
5 let |
|
Každá další dávka - osoby starší 50 let*/60 let |
3 roky |
*) očkovací látka FSME-IMMUN
4. Očkování proti virové hepatitidě A a B
aneb víte, že hepatitida typu B je jedno z nejčastěji invalidizujích onemocnění a hepatitida A se stále zvýšeně vyskytuje? (výskyt se za posledních několik let zpětinásobil)
Očkování je vhodné nejen pokud plánujete cestu do zahraničí!
Více o žloutence zde
- Doporučujeme očkování proti hepatitidě B i A
- Možností je očkování monovakcínou nebo společnou vakcínou proti oběma typům nemoci.
Očkování proti hepatitidě A (Havrix), je vhodné pohybujete-li se, či žijete v oblasti se zvýšeným rizikem nákazy tímto onemocněním. Toto riziko je i v prostředí našich měst (například v MHD, k přenosu dochází pouhým dotykem, po kterém si zapomenet umýt ruce). Při cestování do rizikových oblastí s nižším hygienickým standardem je toto očkování taktřka nutností.
Očkovací schéma:
Očkování se provádí podáním 2 dávek vakcíny do svalu ramena v intervalu 6-12 měsíců. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena.
Očkování proti hepatitidě B (Engerix B) je vhodné při rizikovém zaměstnání a při cestování s předpokladem rizikového chování (onemocnění se přenáší krví a pohlavním stykem).
Očkovací schéma:
Očkování se provádí podáním 3 dávek v intervalech: 0., 1. a 6. měsíc nitrosvalově do ramene. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena.
Vakcínu lze podat i jako profylaxi při poranění jehlou do 7 dnů a po styku s rizikovou osobou do 14 dnů od expozice.
Dle našeho názoru je nejvýhodnější kombinované očkování proti hepatitidě A a B vakcínou Twinrix.
Očkování se provádí podáním 3 dávek v intervalech: 0., 1. a 6. měsíc nitrosvalově do ramene. Nutnost přeočkování nebyla dosud stanovena.
5. Očkování proti pneumokoku
aneb bojíte se následných komplikací po akutní infekci dýchacích cest?
Je-li Vám 65 roků a více, klikněte pro další aktuální informace zde
Ve věku nad 65 let klesá imunita jedince, čímž stoupá možnost nákazou pneumokokem. Bakterií, která běžně kolonizuje dýchací systém člověka a v dětství a ve vyšším věku je jedení z nejčastějších zdrojů infece horních cest dýchacích s častými následky. Pokud pneumokoky proniknou do krevního oběhu dochází k těžkým zánětům plic. Možností aktivní ochrany je očkování.
Očkovací schema:
Očkuje se jednou dávkou vakcíny hluboko do svalu ramene, přeočkování je vhodné za 5 let.
Tato očkování jsou značně individuální podle oblasti, kam se chcete vypravit. Pokud máte zájem o taková očkování, kontaktujte nás osobně (mail, telefon).
Vhodná očkování podle věkových skupin
Mladí lidé do 30 let věku
- Virová hepatitida A a B – mladí lidé často cestují a očkování se obvykle stejně nevyhnou
- Tetanus – první přeočkování obvykle na hranici věku 30 let!
- Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
- Pertuse (černý kašel) – jednorázové očkování proti černému kašli vzhledem k úbytku protilátek z dětství - zejména pro nastávající rodiče (kombinuje se s očkováním proti tetanu)
Osoby ve středním věku
- Klíšťová encefalitida – pro častější výskyt těžkých forem
- Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
- Tetanus – přeočkování každých 15 let
Senioři od 60 let
- Tetanus - přeočkování po 10 letech
- Chřipka – každoročně vzhledem ke změně antigenních typů viru
- Pneumokok a pertuse (černý kašel) – jednorázové očkování proti pneumokoku vzhledem k težkým průběhů infekcí dýchacích cest a přeočkování proti pertusi vzhledem k úbytku protilátek z dětství
- Klíšťová encefalitida – pro častější výskyt těžkých forem